Podporme školské knižnice - Novinky - Blog

Podporme školské knižnice

Pridal do kategórie Školské oznamy

Ak má byť školská knižnica efektívna, musí sa stať moderným informačným, študijným, multimediálnym, komunikačným a kultúrnym centrom školy. Súčasné čísla však naznačujú opak.

• Medzi rokmi 2011 - 2015 zaniklo 361 školských knižníc.
  • Školskú knižnicu vôbec nemá 51 % škôl.
  • Na mzdu knihovníkov nevyčlenilo žiadne prostriedky 82% škôl.
  • Polovica knižníc je otvorená maximálne 1-2 hodiny týždenne.
  • Až 97% školských knihovníkov nemá knihovnícke vzdelanie.

Iniciatíva za školské knižnice preto oslovuje Ministerstvo školstva so žiadosťou, aby riešilo financovanie školských knižníc, podporu zo strany Pedagogickej knižnice, postavenie školského knihovníka a jeho vzdelávanie.

Súčasnú situáciu musíme zmeniť, pretože nám záleží na deťoch a ich vzdelaní.

Štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák usporiadal Okrúhly stôl pre školské knižnice. Sme presvedčení, že je to dobrá vec, a zároveň príležitosť pre zlepšenie situácie knižníc. Presadiť želané zmeny však nebude ľahké. A nepôjde to bez Vašej podpory.

Preto Vás prosíme, ak ste zatiaľ Otvorený list na podporu školských knižníc nepodporili, a osud knižníc Vám nie je ľahostajný, pridajte sa. Zvýšite tak šancu na úspech.

Za tento list sa postavili Daniel Hevier, Gabriela Futová, Dado Nagy, Janette Maziniová Motlová, Daniel Pastirčák, Michal Hvorecký, Peter Bero, Zuzana Berová a ďalší a ďalší. V tejto chvíli sa pod tento list podpísalo takmer vyše 1000 riaditeľov, učiteľov, školských knihovníkov, rodičov ...

Pridáte sa aj Vy?

Chcete podpísať otvorený list