dosya upload film izle
„Ja som živý chlieb...“ Výrobňa hostií - Prešov - Novinky - Blog

Novinky - Blog

Tu nájdete aktuálne oznamy a informácie o novinkách a akciách na našej škole.

„Ja som živý chlieb...“ Výrobňa hostií - Prešov

Pridal do kategórie Udalosti
  • Veľkosť písma: Väčšie Menšie
  • Počet zobrazení: 369
  • Tlačiť

Dňa 5. novembra 2015 sa žiaci našej školy vybrali na exkurziu do Výrobne hostií v Prešove. Ako býva zvykom do autobusu sme nastúpili ráno o ôsmej hodine na parkovisku pri Kauflande. V spoločnosti žiakov Cirkevnej základnej školy sv. Juraja nám cesta ubehla veľmi rýchlo.

Po príchode do metropoly Šariša sme absolvovali rýchly výstup, a ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa pred budovou Výrobne hostií  (http://vyrobnahostii.sk/). Keď sme vstúpili dnu, museli sme si z hygienických dôvodov odložili vetrovky a tašky. Na zvedavé otázky nám ochotne odpovedali rehoľné sestričky, ktoré tam pracujú a zásobujú celé Slovensko, nakoľko je to jediná výrobňa hostií na Slovensku.

Z miesta, kde sa vyrábajú hostie sme zamierili do neďalekého františkánskeho kostola
sv. Jozefa (http://www.frantiskanipresov.sk/). Počas dušičkových dní sa tu nachádzajú relikvie svätých a blahoslavených v krásne zdobených schránkach - relikviároch. Potom naše kroky smerovali do gréckokatolíckeho Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa, kde slúžieva liturgie gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ján Babjak (http://www.grkatpo.sk/?katedrala). Vo vnútri sme mali jedinečnú možnosť uctiť si svätých, ktorí sú jasným svetlom ako žiť s Bohom. V chráme sú ostatky blahoslaveného biskupa-mučeníka Pavla Petra Gojdiča, blahoslaveného biskupa-mučeníka Vasiľa Hopka. Nachádza sa tam, aj kópia Turínskeho plátna. Je to plátno (ľanová plachta) do ktorej podľa tradície Jozef z Arimatey a Nikodém zabalili telo umučeného Ježiša Krista po tom, ako ho zložili z kríža. V kaplnkách sme zapáliť sviečky z úcty a pamiatky na týchto mučeníkov viery.

Napokon sme v Prešove navštívili zábavno-obchodne centrum MAX, kde sme si vychutnali aj filmové predstavenie v kine (http://www.zoc-max.sk/presov/).

Exkurziu sme zavŕšili návštevou kostola vo Vranove nad Topľou, ktorý je zasvätený
sv. Františkovi z Assisi (http://rkcvtjuh.edupage.org/) a kňazom je tam náš rodák z Trebišova
dp. ThLic. Štefan Albičuk, dekan-farár. A keďže svätý František miloval zvieratká, tak sme sa s jedným psíkom, na farskom dvore aj schuti zahrali. Plný zážitkov i troška unavení, sme sa šťastne pred pol piatou hodinou vrátili domov.

Žiačky 7.C triedy

Posledná zmena
Ohodnoťte tento článok:
0