Európsky deň jazykov - Novinky - Blog

Európsky deň jazykov

26. september je od roku 2001 venovaný oslave európskych jazykov. Európska únia disponuje skutočným jazykovým bohatstvom: používa sa v nej 23 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov pôvodných komunít. Nesmieme zabudnúť ani na jazyky, ktorými hovoria občania pochádzajúci z iných krajín. S cieľom upozorniť na toto jazykové bohatstvo odštartovala v roku 2001 Európska únia a Rada Európy projekt Európskeho roka jazykov.Európsky rok jazykov oslovil milióny ľudí v 45 zúčastnených krajinách.

Stovky akcií, ktoré boli usporiadané v celej Európe, poskytli príležitosť na oslavu našej jazykovej rôznorodosti a vyzývali k štúdiu jazykov. Jazyky sú jedným zo základných kameňov európskej integrácie. Preto sa táto iniciatíva rozvinula do Európskeho dňa jazykov. Jeho cieľmi sú: zlepšiť informovanosť o viacjazyčnosti v Európe, rozvíjať jazykovú a kultúrnu rôznorodosť a podporovať štúdium jazykov v školách a vo voľnom čase.

Aj my sme si tento deň pripomenuli na hodinách nemeckého jazyka. Pripravili sme si prezentácie rôznych európskych krajín, z ktorých sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí. Dokonca sme zvládli aj zopár viet a fráz v španielčine, maďarčine, taliančine či francúzštine. Vypočuli sme si napr. ruskú hymnu a iné národné piesne. No a hlavne sme si pochutnali na francúzskych croissantoch, maďarskej klobáske, talianskej pizzi a iných skvelých dobrotách.

žiaci 8.C a 8.D

p. uč. Mgr. Natália Romanová